ZYGMUNT KĘDZIERSKI – 50 LAT PRACY TWÓRCZEJ

ZYGMUNT KĘDZIERSKI – 50 LAT PRACY TWÓRCZEJ - z wizytą u artysty
Zygmunt Kędzierski – artysta wszechstronny, zajmuje się rzeźbą w drewnie, malarstwem na szkle, plastyką obrzędową, tradycyjną zabawką i innymi formami sztuki ludowej. Choć pochodzi z Wałbrzycha od 1983 roku w raz z żoną mieszka w Przymuszewie koło Kęsowa. Jest prawdziwym pasjonatem lokalnej tradycji, kocha Bory Tucholskie, ich kulturę i przyrodę. Bardzo ważne jest dla niego zachowanie kulturowej ciągłości, dlatego jest jej aktywnym animatorem.  Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, organizuje plenery malarsko-rzeźbiarskie, współpracuje z wszystkimi Muzeami Etnograficznymi prowadząc warsztaty i wykłady, a jego prace są w ich zbiorach. Z naszą Galerią Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej współpracuje od początku jej istnienia. W swojej okolicy stawia przydrożne kapliczki, figury świętych, był jednym z twórców ołtarza papieskiego z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego oraz członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Pracował twórczo całe swoje życie, a teraz obchodzi Wielki Jubileusz 50 – lecia swojej pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z tym niezwykle ciekawym człowiekiem i jego twórczością – klikając poniższy link do krótkiego filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez TOKiS TV i oglądając zdjęcia rzeźb, które zrobiłyśmy w obejściu artysty.

https://www.youtube.com/watch?v=fSl-6yAJPJk&feature=emb_share&fbclid=IwAR1IgdTgxhojCRHrEIqAvSaNSlLv4XZylmgPyI7S09LRdc8gzmv4GKFvU98

 

 


Źródło: Galeria Slin