Twórcze fascynacje

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu można oglądać wystawęTwórcze fascynacje.  Prezentowanych jest na niej 69 obrazów, wykonanych przez 17 uczestniczek warsztatów plastycznych organizowanych od 2012 przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Autorką wystawy jest Justyna Rochon konserwator malarstwa i rzeźby drewnianej, pracownik Działu Konserwacji Zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

Pomysł organizacji warsztatów plastycznych powstał zupełnie przypadkowo, od spotkania Justyny Rochon z Marią Pokrzywnicką z Działu Edukacji Muzeum. W trakcie ich rozmowy okazało się, że jedna z pań chce organizować warsztaty plastyczne, a druga ma ochotę je poprowadzić. W muzeum była wówczas wystawa malarstwa nieprofesjonalnego pt. Historie dopowiedziane. Twórczość Wiktora Chrzanowskiego, która wywołała wśród zwiedzających zainteresowanie poznaniem technik malarskich prezentowanych na wystawie. Tak powstał projekt pierwszych warsztatów plastycznych Malarski przednówek zorganizowanych w marcu 2012 r. Ich celem była nauka podstaw malarstwa olejnego martwej natury. W czerwcu i październiku 2012 r. zorganizowano dwie kolejne edycje warsztatów w ramach programu edukacyjnego do wystawy czasowej pt. Zofia Stryjeńska – ludowe fascynacje. Były to warsztaty podstaw rysunku pt. Roztańczony ołówek i malarstwa pt. Temperą z temperamentem. Inspiracją zajęć były m. in. tematy ludowe wykorzystywane przez Zofię Stryjeńską. Wymienione edycje warsztatów prowadzone były przez Justynę Rochon. W odpowiedzi na zainteresowanie innymi technikami plastycznymi w 2013 r. opracowano kolejne projekty. W lutym i marcu zorganizowano warsztaty Akwarela rozwesela, które były  prowadzone przez artystę plastyka Barbarę Glegołę z Torunia. W wesołej atmosferze zmagano się z niełatwą do opanowania techniką malowania farbami akwarelowymi. W czerwcu i lipcu 2013 roku odbyły się natomiast warsztaty pt. Pastelowe pastwisko w naszym Parku Etnograficznym. Prowadził je dr Piotr Tołoczko, artysta grafik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Letnie, pogodne popołudnia pośród zabytkowych obiektów architektury ludowej, otoczonej bujną zielenią, sprzyjały poznawaniu pastelowej techniki i powstawaniu oryginalnych prac. 
W kolejnych edycjach warsztatów wzięło udział liczne grono osób zainteresowanych malarstwem. Już na początku tych zajęć zgłoszono chęć kontynuowania nauki i poznawania technik malarskich w trakcie cotygodniowych spotkań. W odpowiedzi na te propozycje Zarząd Towarzystwa w październiku 2013 r. podjął decyzję o organizacji zajęć artystycznych przez cały rok. Projekt można było zacząć realizować dzięki możliwości korzystania z sali Duszpasterstwa Akademickiego oo Jezuitów w Toruniu na ulicy Piekary.  
 
Uczestnicy wszystkich opisanych edycji warsztatów to grupa zróżnicowana wiekowo i zawodowo. Pochodzą z Torunia, ale też z Włocławka, Grębocina, Górska, Wielkiej Nieszawki, Kowalewa. Przeważają kobiety, ale jak dokumentują fotografie, w zajęciach uczestniczą czasami także mężczyźni. Wszystkich łączy ogromna, twórcza pasja oraz determinacja do poznawania tajemnic warsztatu malarstwa, a jednocześnie pokonywania trudności w jego opanowaniu. Atmosfera na zajęciach jest niezwykle miła: czasami panuje twórcze skupienie, zaangażowanie, ale jest też wzajemne przyjacielskie wsparcie, jest wymiana doświadczeń, a niekiedy zwyczajne, wesołe pogaduszki o codziennych problemach. Nie byłoby z pewnością takiej atmosfery, gdyby nie wyjątkowy talent Justyny Rochon, która ma kwalifikacje i odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Wydaje się jednak, że najważniejszy jest jej dar umiejętnego prowadzenia po trudnych drogach plastycznych technik, właściwego zaprezentowania dobrych zasad warsztatu artystycznego, cierpliwego i niezwykle taktownego formułowania uwag, zróżnicowanego indywidualnie w stosunku do różnych temperamentów artystów amatorów, ale też bardzo konsekwentnego egzekwowania wskazówek. 
Autorki prac prezentowanych na wystawie: Halina Ciejek, Bogusława Domolewska, Marianna Fajkowska, Anna Gałka, Krystyna Jędrzejewska, Anna Jung, Urszula Kosioł, Irena Kruk, Krystyna Milewska, Małgorzata Polito, Bożena Reflińska, Anna Sztamborska, Małgorzata Szulc, Janina Szymańska, Danuta Trombala, Barbara Wawrzyńska, Zofia Znajewska

Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Skomentuj artykuł

0 komentarzy

Musisz być zalogowany by móc komentować.