II Miejski Konkurs „Na Moście Królowej Jadwigi – wyniki konkursu plastycznego

28 maja 2018 odbyły się obrady jury II Miejskiego Konkursu „Na Moście Królowej Jadwigi – wędrówki po Bydgoszczy z Jerzym Sulimą-Kamińskim”, które pochyliło się nad pracami w kategorii "praca plastyczna". Przypomnijmy, że była to jedna z trzech kategorii konkursowych obok prezentacji multimedialnej i turnieju wiedzy (więcej informacji o konkursie). 

Jury w składzie: Elżbieta Kamińska-Zielińska – plastyk, córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Katarzyna Sztuba – nauczyciel Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego - koordynator wydarzenia, Marcin Wachniak – plastyk, dział promocji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 • I miejsce – „Wieża Ciśnień” Mateusz S. (klasa 7)
  Za plastyczne ujęcie tematu, w którym autor przedstawiając charakterystyczne miejsce w Bydgoszczy zrobił to w sposób wyrazisty, dynamiczny i pełen koloru, nie skupiając się jedynie na odwzorowaniu kształtu obiektu. Centralna kompozycja została zamknięta w ciekawy sposób ujmując roślinność w formie stylizowanej, ornamentalnej.
 • II miejsce – „Fara” Zofia G. (klasa 7)
  Za malarskie ujęcie Fary, którą oglądamy od strony mostu. Komisja doceniła warsztat autorki, która w lapidarny sposób zbudowała obraz, zachowując przy tym jego głębię i atrakcyjność przedstawienia.
 • III miejsce – Julia R. (klasa 2 gimnazjum)
  Za ciekawą formę realizacji trudnego poprzez swoją złożoność obiektu. Autorka posługując się konturem i światłocieniem bardzo dobrze zbudowała bryłę tej figuratywnej kompozycji czyniąc ją przestrzenną. Obiekt rozświetla rozpryskująca się woda, nadająca kompozycji dynamiki. Autorka bardzo dobrze oddała klimat miejsca.
 • wyróżnienie – Julia M. (klasa 7)
  Praca wykonana ołówkiem nie mieści się w określonych w konkursie technikach wykonania, niemniej jury doceniło kadr - ciekawe ujęcie mostu jak i wykonanie – zarówno wykorzystanie twardości ołówka do zbudowania planów kompozycji jak i pieczołowicie oddanych charakterystycznych okuciach.
 • wyróżnienie – Aleksandra S. (klasa 7)
  W ilustracyjny sposób przedstawiony kadr ujmuje zarówno sam most im. Sulimy-Kamińskiego jak i symbol Bydgoszczy – spichrza.

Jury będące pod dużym wrażeniem dwóch prac postanowiło przyznać również nagrody specjalne:

 • nagroda specjalna – Julia H. (klasa 6)
  Autorka w sposób nietuzinkowy przedstawia tytułowy most – Most Królowej Jadwigi. Obraz poprzez użycie intensywny barw jest pełen dynamiki i odrealnia to miejsce wciągając nas w niezwykły świat wyobraźni młodej artystki. Jury doceniło przy tym świetny warsztat plastyczny tak młodej jeszcze osoby, która ze względów formalnych (kryterium wieku) nie kwalifikowała się do przyznania nagród podstawowych.
 • nagroda specjalna – Nina S. (klasa 5)
  To niezwykle malarskie ujęcie tematu. Aż trudno uwierzyć, że rozświetlony żółty Kościół Klarysek zbudowany zdecydowanymi pociągnięciami pędzla to praca uczennicy klasy piątej. Uwagę jury przykuła zarówno technika jak i kompozycja, którą domykają dwie znajdujące się w cieniu narożne kamienice, które autorka na zasadach kontrastu, buduje barwą niebieską i fioletem.
 • nagroda specjalna - Oliwier M. (klasa 5)
  Trzecią nagrodę specjalną jury postanowiło przyznać za pracę, która wyróżniała się na tle pozostałych. Poprzez zastosowanie dużej syntezy i malowanie płaskimi formami autor zrealizował bardzo wyrazistą, graficzną pracę, która mimo iż w bardzo oszczędny sposób przedstawia główny temat to jednak przyciąga uwagę.

Serdecznie zapraszamy na finał konkursu, podczas którego zostaną zaprezentowane nagrodzone prace, w dniu 6 czerwca 2018 w szkole przy ulicy Puszczykowej 11 w Bydgoszczy (link do wydarzenia).

Konkurs finansowany jest z Bydgoskich Grantów Oświatowych. Koordynatorami wydarzenia są pani Katarzyna Sztuba oraz pan Jacek Kurowski, a wszelkie pytania można przesyłać na adres mailowy: konkurs.namosciezs24@gmail.com.


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy