Koncert w ramach cyklu „Region Chopina”

Województwo Kujawsko-Pomorskie od wielu lat promuje związki regionu z Fryderykiem Chopinem. Jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych w ramach „Roku Fryderyka Chopina”.
W 2017 r. odbył się już w Edynburgu koncert światowej sławy pianisty pochodzącego z naszego regionu, p. Rafała Blechacza. Tym razem 24 listopada br. w sali prestiżowego konserwatorium Conservatoire à Rayonnement Régional de Boulogne-Billancourt, znajdującego się w paryskiej aglomeracji, we wspólnym koncercie wystąpią p. Paweł Wakarecy oraz p. Marek Tomaszewski. To niezwykłe wydarzenie łączące swing i klasyczną interpretację muzyki Chopina rozpocznie występ dwojga dzieci - uczniów konserwatorium. Taka formuła koncertu w tej paryskiej uczelni muzycznej prócz posiadania waloru artystycznego i promocyjnego przyniesie niewątpliwie wzrost zainteresowania mało znanym we Francji Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Dyrektor Konserwatorium Pani Marie-Pierre Mantz zadeklarowała już chęć współpracy z Ośrodkiem w Szafarni i zaprosiła przedstawicieli Departamentu na rozmowy w tej sprawie.
Marek Tomaszewski to pianista z popularnego niegdyś na całym świecie duetu fortepianowego „Marek i Wacek”. Mimo iż od wielu lat mieszka we Francji, wielokrotnie występował w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w tym w Dworku Dziewanowskich, i uznał Szafarnię za miejsce, które pozwala lepiej rozumieć muzykę Chopina. Drugi z występujących pianistów, Paweł Wakarecy, jest muzykiem związanym z naszym regionem. W 2010 roku zdobył wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

   Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

E plakat dla urzedu tomasz wakarecy