Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach

„W architekturze XIX wieku pojawiały się na budynkach elementy, które oprócz funkcji dekoracyjnej miały znaczenie symboliczne, przekazywały różne treści, dzięki którym określano przeznaczenie budynku, ambicje właściciela, erudycję projektanta. Architekci poznawali modne ornamenty za pośrednictwem popularnych w Europie wzorników detali i motywów architektonicznych, a bydgoszczanie chętnie je wykorzystywali, podkreślając jednocześnie charakter miasta. Stąd na bydgoskich kamienicach z tamtego okresu najczęściej pojawiały się symbole związane z handlem (kaduceusz – uskrzydlona laska należąca do Hermesa, opiekuna kupców, głowa Hermesa w kapeluszu ze skrzydełkami), przemysłem (zębate koła, młotki), pracowitością (ule, pszczoły), czy solidnością (drzewa). Odpoczynek i spokój symbolizowały m.in. sowa, wschodzące i zachodzące słońce, słoneczniki, a rozrywkę np. rozbawione dzieci” – tak rozpoczyna się wydawnictwo „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy: O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach”, które przybliża temat architektonicznych detali w budynkach położonych na trasie od bydgoskiego placu Teatralnego do placu Wolności.

Broszura wydana przez KPCK jest pierwszą z cyklu „Mini wypraw Pomorze i Kujawy”. Wydawnictwo autorstwa dr Agnieszki Wysockiej z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK jest dostępne w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy placu Kościeleckich 6 w cenie 5 złotych. Istnieje również możliwość sprzedaży wysyłkowej, w tym celu prosimy o kontakt mailowy: zabytki@kpck.pl.

Mini przewodnik to doskonały pretekst do odbycia niedzielnego spaceru czy oprowadzenia po bydgoskim śródmieściu gości spoza regionu. Spacer trasą wyznaczoną przez dr Agnieszkę Wysocką nie zajmie nie więcej niż godzinę, a jego trasa wiedzie m.in. przez ulicę Gdańską, Stary Port czy ul. Marszałka Focha.

 „O czym opowiadają detale na bydgoskich budynkach” to pierwsze wydawnictwo z cyklu „Mini wyprawy Pomorze i Kujawy”. W Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK trwają prace nad kolejnym mini-przewodnikiem, który będzie dotyczył bydgoskiej ulicy Cieszkowskiego.


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy