Kino NIEBIESKI KOCYK

Kino Studenckie NIEBIESKI KOCYK  powstało w 1996 roku i od początku swojego istnienia aktywnie wspiera toruńskie inicjatywy filmowe. W 1997 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” w „Od Nowie” odbyły się warsztaty operatorów filmowych, w których udział wzięli legendarni operatorzy: Vittorio Storaro, Vilmos Zsigmond i Piotr Sobociński. W klubie gościł również w tym czasie Zbigniew Rybczyński – pierwszy polski laureat Oscara.

Największym dotychczasowym przedsięwzięciem „Niebieskiego Kocyka” był organizowany w latach 1999-2003 międzynarodowy festiwal „Młode Kino Europejskie”, który promował początkujących twórców filmowych oraz kulturę krajów europejskich. Festiwal odegrał ogromną rolę w przybliżeniu twórczości młodych, nieznanych jeszcze polskim widzom adeptów sztuki filmowej.

W ramach kina działa Dyskusyjny Klub Filmowy „Niebieski Kocyk”, który organizuje pokazy filmowe we wtorki o godz. 19:00 w akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu, gdzie mieści się jego siedziba.

 Na przełomie 2011 i 2012 roku trwała rozbudowa Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”, która zakończyła się w październiku 2012 roku. Klub został przemianowany na  Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa", w skład którego jako oddzielna jednostka wszedł DKF „Niebieski Kocyk”. Na skutek rozbudowy kino zyskało zupełnie nową, komfortową salę projekcyjną oraz nowoczesną aparaturę kinową. Zmiany te pozwoliły zdecydowanie rozszerzyć ofertę „Niebieskiego Kocyka”, która kierowana jest nie tylko do studentów, ale pracowników akademickich oraz wszystkich mieszkańców miasta. Pokazy filmowe odbywają się dwukrotnie w ciągu tygodnia - w poniedziałki i wtorki. Często organizowane są dodatkowe pokazy specjalne oraz cykl filmowy adresowany do najmłodszych miłośników kina (www. kocykdladzieci.blogspot.com).

„Niebieski Kocyk” przedstawia ambitny repertuar – zarówno najnowsze produkcje, jak i filmy należące już do klasyki światowej kinematografii. Cotygodniowe pokazy uzupełniane są przeglądami tematycznymi oraz prelekcjami prezentującymi ważne trendy we współczesnym kinie. W repertuarze kina są między innymi pokazy wybitnych autorek oraz często zapomniana już przez widzów filmy polskie.

Niebieski Kocyk” okazał się prawdziwym fenomenem socjologicznym, gromadząc na seansach liczną grupę studentów żądnych wielkich przeżyć filmowych. Dzięki swojej kreatywności i twórczemu podejściu, kino odkrywa dla szerszej publiczności wiele wartościowych filmów, które na co dzień trudno jest zobaczyć w skomercjalizowanym świecie kina.

 Nowy budynek Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa" oraz tak bogata oferta filmowa wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko wśród studentów. Dzięki urozmaiconemu repertuarowi, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Kino funkcjonuje przy Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa"