Między prawdą a fikcją – Mulholland Drive

 ,,Wolę pamiętać rzeczy tak, jak zapisały się w mojej pamięci, a nie tak, jak się naprawdę zdarzyły”.

                                                                                            ,,Zagubiona autostrada”, reż. David Lynch

 

David Lynch to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów, który stworzył własny, niepowtarzalny język filmowy. Filmy  ,,Blue Velvet”, ,,Dzikość serca”, ,,Zagubiona autostrada”, „Mulholland Drive” i serial ,,Twin Peaks” – między innymi te dzieła Lyncha są wciąż na nowo analizowane oraz budzą gorące emocje wśród fanów. Interpretacja filmów amerykańskiego reżysera nie jest bowiem zadaniem łatwym. Widz zostaje zanurzony w pogmatwanym świecie na pograniczu jawy i snu, świadomości i podświadomości. Istnieje wiele ścieżek, którymi może podążyć oraz wiele elementów, które może uznać za klucz do zrozumienia filmu. A może nie zawsze wszystko trzeba próbować zrozumieć i zamykać w ramach racjonalizmu? Sam Lynch powiedział, że to, co mu się w życiu najbardziej podoba, to nonsens. Jednym z szczególnie intrygujących i pobudzających do myślenia filmów jest ,,Mulholland Drive”. Fabuła pozornie wydaje się dość prosta i przypomina romans oraz film detektywistyczny. Im bardziej jednak wchodzimy w intymny świat bohaterów, tym bardziej odpowiedzi i tropy przestają być oczywiste. Ruszamy w oniryczną podróż przez obrazy, dźwięki, nastroje, elementy surrealistyczne.

Przestrzenią, w której granica pomiędzy prawdą a fikcją także przestaje być ostra, jest teatr. Mamy przyjemność zaprosić Państwa na ,,Mulholland Drive” w Teatrze Horzycy. Dzięki współpracy z Fundacją TUMULT otrzymaliśmy zgodę Davida Lyncha na wystawienie spektaklu inspirowanego wątkami z kultowego filmu.

Sceny będą odbywały się w kameralnych przestrzeniach, w kulisach, w salach prób, na korytarzach teatru. Do projektu zaprosiliśmy troje młodych  reżyserów filmowych, którzy swoje doświadczenie, wizję i wrażliwość artystyczną skonfrontują z przestrzenią teatru. Katarzyna Trzaska, Edyta Wróblewska i Maciej Marczewski wraz aktorami Teatru Horzycy przygotują sceny inspirowane trzema wątkami z ,,Mulholland Drive”. W spektaklu zostaną podjęte zarówno wątki kryminalne, jak i miłosne oraz temat badania granic pomiędzy prawdą a fikcją,  rzeczywistością a teatrem.

 

,,Mulholland Drive” na podstawie filmu Davida Lyncha

Reżyseria: Katarzyna Trzaska, Edyta Wróblewska, Maciej Marczewski

Premiera: 7 stycznia 2018 r.

 

Kolejne spektakle:

9 stycznia (wtorek), godz. 20.00

13 stycznia (sobota), godz. 19.00

20 stycznia (sobota), godz. 20.00

21 stycznia (niedziela), godz. 20.00

27 stycznia (sobota), godz. 18.00

28 stycznia (niedziela), godz. 18.00

Cena biletów: normalny – 45 zł, ulgowy – 35 zł

Ilość spektakli ograniczona.

 

W ramach współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Fundacją TUMULT proponujemy atrakcyjny cenowo pakiet ,,SPEKTAKL + WYSTAWA”.

Wszyscy, którzy zgłoszą się do kas teatralnych z biletem wstępu na wystawę ,,David Lynch. Silence And Dynamism”, będą mogli kupić PROMOCYJNY BILET na spektakl ,,Mulholland Drive” w specjalnej cenie: 41 zł (bilet normalny), 31 zł (bilet ulgowy). Bilet na spektakl upoważnia natomiast do zakupu w kasie CSW biletu na wystawę w cenie: 10 zł (bilet normalny), 6 zł (bilet ulgowy).

 


Projekt realizowany przy współpracy z:

 

 

 

Patronat medialny:         

                                                                                                         

 

 

 


Źródło: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu