Od konstytucji do święta

Uchwalenie  Konstytucji 3 Maja w 1791 roku miało ogromne znaczenie, nie tylko jako stworzenie bardzo nowoczesnego aktu prawnego. Szybko nabrało też szczególnego wymiaru symbolicznego. W obronie konstytucji i zmian ustrojowych Polacy walczyli już w 1792 roku z wkraczającymi do Rzeczpospolitej wojskami rosyjskimi. Ustawa rządowa miała też szczególne znaczenie dla kolejnych pokoleń Polaków, którym przez wiele dziesięcioleci przyszło żyć pod jarzmem zaborców. Dla ludzi tych polska konstytucja z końca XVIII wieku była wyznacznikiem wolności oraz ideowym spadkiem polskiego oświecenia.

Współcześnie z pełną swobodą, radośnie świętujemy dzień 3 maja. Dzień, który był równie istotny dla naszych przodków, którym w XIX wieku nie było dane korzystać z dobrodziejstwa życia w wolnej ojczyźnie. Później, w latach międzywojennych, ranga tego 3 majowego święta była ogromna i obchodzono je z rozmachem, który w niektórych latach ograniczał kryzys gospodarczy.

Posłuchaj jak dawniej obchodzono rocznicę jej uchwalenia Konstytucji 3 Maja na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego:

 

oraz obejrzyj galerię archiwalnych materiałów ikonograficznych ze zbiorów: Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Kujawsko-Pomorskiej Bbilioteki Cyfrowej.


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy