Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Na tegoroczną regionalną inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy do kujawskiego Strzelna, którego najsłynniejszym zabytkiem jest dawny zespół klasztorny Norbertanek, wpisany w 2018 roku na listę pomników historii.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:00 w Domu Kultury przy ul. Gimnazjalnej 26 w Strzelnie. W ramach wydarzenia wysłuchamy prelekcji „Droga miast do nowoczesności na przykładzie Strzelna”, wygłoszonej przez Jacka Secha z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Następnie uroczystość uświetni występ chóru „Harmonia” ze Strzelna. Po koncercie odbędzie się rozstrzygnięcie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko--pomorskim zabytkiem w tle”. Podczas uroczystości zostanie też zaprezentowany piąty przewodnik z serii „Kierunek Kujawsko-Pomorskie” dedykowany pomnikom historii z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach inauguracji zapraszamy również do zwiedzania dawnego zespołu klasztornego Norbertanek. Oprowadzanie z przewodnikiem odbędzie się o godz. 10:15 (zapisy pod adresem e-mail eddteam@kpck. pl lub nr. telefonu 52 585 15 01 wew. 116). Liczba miejsc ograniczona. Po uroczystości, od 14:00 do 15:00 będzie możliwość indywidualnego zwiedzania.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Co roku we wrześniu biorące udział w projekcie jednostki bezpłatnie udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Zapraszamy do zapoznania się z programem - kliknij aby pobrać informator EDD

W 2020 roku w ramach obchodów EDD w województwie kujawsko-pomorskim zapraszamy do następujących miejscowości:

Aleksandrów Kujawski
Bydgoszcz
Chełmno
Grudziądz
Gruta
Inowrocław
Kościelec
Kościelna Wieś
Kruszwica
Lubostroń
Mileszewy
Mogilno
Piła-Młyn
Sępólno Krajeńskie
Sicienko
Solec Kujawski
Strzelno
Toruń
Wąbrzeźno
Wielka Nieszawka
Włocławek


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy