60 LAT GMACHU FILHARMONII POMORSKIEJ

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaliczana jest do czołowych instytucji muzycznych kraju. Po wojnie, wraz z powołaniem Andrzeja Szwalbego na stanowisko dyrektora Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej we wrześniu 1951, rozpoczął się nowy rozdział w życiu muzycznym Bydgoszczy. Nowy szef, wraz z Towarzystwem Muzycznym, zaczął działać na rzecz upaństwowienia orkiestry. I tak 1 stycznia 1953 Pomorską Orkiestrę Symfoniczną przekształcono w Państwową Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Już w lutym 1953 roku Szwalbe podjął starania o budowę siedziby Filharmonii, która posiadałaby obszerną salę. Nowo wzniesiony, reprezentacyjny, neoklasycystyczny gmach z genialną akustycznie salą koncertową (obecnie 880 miejsc) miał oficjalną inaugurację 16 listopada 1958.

 

Z okazji jubileuszu filharmonia wydała monografię „Naród sobie. 60 lat gmachu Filharmonii Pomorskiej”. W publikacji, której współautorką jest dziennikarka Polskiego Radia PiK Magdalena Gill., oprócz rysu historycznego budynku filharmonii, możemy przeczytać wywiady z emerytowanymi muzykami, a także obejrzeć galerię zdjęć z przeszłości. Monografię  można nabyć w kasie filharmonii.

- Dziś stajemy przed wyzwaniem – wyzwaniem modernizacji i rozbudowy gmachu przy ulicy Szwalbego 6. Musimy to zrobić, by dzieło budowniczych filharmonii mogło trwać, by nadal mogły tu gościć piękne brzmienia, by melomani nadal czuli się tu dobrze, a artyści pracowali w godnych warunkach. Podchodzimy do tego z najwyższą starannością, by nie zniszczyć niczego, by wiele poprawić. Jestem przekonany, że rzecz zakończy się sukcesem. Zasługujemy na to jako społeczność – napisał marszałek Piotr Całbecki we wstępie do monografii.


Źródło: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy