Międzynarodowy Festiwal Teatralny INNE SYTUACJE 

MFT Inne Sytuacje, przedstawia panoramę teatru, którego nie znamy, a znać powinniśmy. Teatru zjawiskowego, poszukującego, akcentującego przede wszystkim obecność człowieka - aktora na scenie, uznającego ciało za podstawowe narzędzie aktorskie.
Na Innych Sytuacjach zobaczycie teatr daleki od źle pojmowanej "widowiskowości", teatr unikający epatowania nowinkami technicznymi. To będzie faktycznie "inna sytuacja" na scenie i – mamy nadzieję – w sercach widzów.

Bydgoski festiwal jest też miejscem subtelnej i niekonwencjonalnej edukacji teatralnej. Zaczyna się ona już podczas spektaklu i idzie dalej poprzez uczestnictwo w wykładach, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach, kończąc na bezpośrednich rozmowach z artystami. Inne Sytuacje są też areną konfrontacji poglądów na temat współczesnej sztuki i kultury, zarówno lokalnej, jak i krajowej, ale też europejskiej i światowej. Twórcy Innych Sytuacji chcą, by ze zderzenia prezentowanych w Bydgoszczy, ważnych zjawisk teatralnych, na oczach odbiorców wyłonił się obraz obecnej kondycji teatru oraz głównych tendencji i kierunków tej sztuki.

Podczas tegorocznej, 5. edycji Innych Sytuacji zobaczymy siedem spektakli. Zaproszone teatry zagrają na scenie Miejskiego Centrum Kultury (organizator festiwalu), na dwóch scenach w Teatrze Polskimoraz w plenerze - na Starym Rynku w Bydgoszczy. Spektakle zostaną uzupełnione o wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty aktorskie, warsztaty krytyki teatralnej oraz koncerty.

Szczególnie ciekawy elementem bloku warsztatowego będą warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Ośrodka Praktyk Teatralnych GARDZIENICE. Rozpoczną się one już przed festiwalem, 22 maja. Potrwają trzy dni i zakończą w dniu otwarcia Innych Sytuacji - 24 maja - pokazem pracy warsztatowej. Nie zabraknie również dwudniowych warsztatów krytyki teatralnej.

Nowa jakością, którą wprowadzają Inne Sytuacje jest oddanie duchowego patronatu nad całą edycją, jednemu teatrowi. To on stanowi o osi programowej festiwalu. W tym roku rolę tę przejmie OPT GARDZIENICE, grupa uważana za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych zjawisk polskiego i światowego teatru. Takie rozwiązanie pozwala organizatorom na oddanie należnego miejsca ważnym dla teatru i kultury grupom teatralnym, które w sposób twórczy przyczyniają się do rozwoju światowego teatru współczesnego. Chodzi też o zwrócenie szczególnej uwagi na ich zjawiskowość, często odmienność i bezkompromisowość. OPT GARDZIENICE jest więc kandydatem idealnym.

GARDZIENICE zaprezentują podczas IS dwa spektakle i poprowadzą wspomnianą, czterodniową sesję warsztatową zakończoną pokazem. Pobyt GARDZIENIC na Festiwalu to również możliwość obejrzenia filmów dokumentujących pokazy legendarnych spektakli grupy, a także trening aktorski i sesje warsztatowe.