Bydgoska Kronika Filmowa (BKF)

Bydgoska Kronika Filmowa to inicjatywa edukacyjno-artystyczna, nawiązująca do idei zespołów filmowych, wymyślona i prowadzona od 2008 roku przez Macieja Cuske i Marcina Sautera.

EMCEKOWA SZKOŁA FILMOWA

BKF od początku istnienia funkcjonuje przy bydgoskim – najpierw Miejskim Ośrodku – a obecnie Miejskim Centrum Kultury. Jest miejscem, w którym młodzi filmowi zapaleńcy z Bydgoszczy i regionu mogą rozwijać pod okiem tych dwóch znakomitych dokumentalistów swoje filmowe umiejętności. Adepci BKF-u uczą się kina dokumentalnego, realizują krótkometrażowe filmy, coraz częściej odnoszą też sukcesy na festiwalach. Kronika organizuje także warsztaty, na które zapraszani są tacy fachowcy, jak reżyser głośnego "Ki" i "Jesteś Bogiem" - Leszek Dawid, czy twórca "Rejsu" - Marek Piwowski.

BYDGOSKA - NIE TYLKO Z NAZWY

BKF-em kieruje dwóch wywodzących się z Bydgoszczy reżyserów: Maciej Cuske iMarcin Sauter. "Kuracja" i "Antykwariat" Cuskego, "Za płotem" i "Kino objazdowe" Sautera zdobywały nagrody dla Polski na festiwalach od Paryża po Moskwę i Pekin. Obydwaj są absolwentami Wajdaschool i laureatami Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej "Flisak Tofifest" oraz godnymi następcami innego wielkiego bydgoszczanina, arcymistrza dokumentu Kazimierza Karabasza.

MARCIN SAUTER O BKF

"Wyszliśmy z założenia, że Kronika nie będzie zapisywała życia miasta w szablonowy sposób. Rejestrujemy - zapisujemy jego życie poprzez bohaterów bydgoszczan i wydarzenia. Wydaje nam się, że taki autorski zapis rozsianych losów mieszkańców i niewielkich zdarzeń zarejestrowany w dobrym dokumentalnym filmie będzie kiedyś sporo mówił o mieście i regionie."

BYDGOSKIE ODCIENIE DOKUMENTU

Opiekunowie BKF-u są nauczycielami nie narzucającymi nikomu swojej wizji kina. Dlatego filmy jakie nakręcono w ramach BKF-u przedstawiają całą paletę odcieni dokumentu. Efekty widać. Spektakularne sukcesy w 2012 roku święciły na festiwalach w kraju i zagranicami filmy Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego. Na zajęciach w Kronice narodziła się bydgoska grupa filmowaKoloroffon, obecnie odnosząca sukcesy festiwalowe. BKF ma też na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych filmów.

KONTAKT

Kronika jest otwarta dla nowych zapaleńców. Jeżeli chcesz do nich dołączyć – zadzwoń lub napisz.
Marcin Sauter - sauter@wp.pl, kom.: +48 501 013.836
Maciej Cuske - maciej.cuske@wp.pl, kom.: +48 505 456.604

Bydgoska Kronika Filmowa na Facebooku
Strona Bydgoskiej Kroniki Filmowej